היטל השבחה - תמא 38 נגד תכנית הרבעים תל אביב

אין זה סוד שהוועדה המקומית לתכנון ובניה בתל אביב לפחות בנושאי היטל השבחה יצרה, יוצרת ותיצור כמעט את כל המצבים האפשריים .כעת הכריזה עיריית ת"א מלחמת חורמה על תמ"א 38 על כל תיקוניה כאשר העלתה דרישות בלתי סבירות מממשי זכויות בתכניות הרבעים (רובע 3 ורובע 4 ).

במה הדברים אמורים:

תכנית רובע 3 לפחות בתחום הכרזת אונסקו (שעל הכרזה זו נשלם עוד ביוקר רב במקרה של רעידת אדמה כבדה או חו"ח בפגיעת טילי אויב ) העניקה זכויות בניה בדיוק לפי מדיניות עירייה זו עצמה ביחס לתכנית מתאר ארצית 38 (תמ"א 38).

בעבר עיריית ת"א ניסתה לחייב בעלי נכסים ודירות בהיטל השבחה מכח תכנית המתאר 5000.המציאות טפחה על פניה בהרבה החלטות של שמאים מכריעים עד כדי כך שהיא יצרה מהלך אומלל של אי הכרה בתכנית מתאר כוללנית כחייבת בהיטל השבחה בעת מימוש. (תיקון 126 הזכור לרע בנושא זה).(ראה מאמרי בענין זה-"החתול של שרדינגר")

כעת מנסה עיריית ת"א לקבל היטל השבחה על זכות לתוספות בניה מכוח תמ"א 38 על פי המדיניות שהיא עצמה קבעה וזאת מכוח תכנית הרבעים.

קשה להאמין אולם זו עובדה.

בימים אלה ניתנה החלטה של שמאי מכריע (טרם פורסם)אשר זיכה את הנישום רק ב-2/3 מזכויות הבניה לפי תמ"א 38.מדוע 2/3 ולא 80% או 90% או הנכון ביותר  ב-100% ? . הרי בניה לפי תכנית הרבעים מחייבת חיזוק הבנין נגד רעידות אדמה ולכן מה ההבדל בין היתר בניה מכוח תכנית רובע 3 להיתר בניה לפי תמ"א 38 ? כמובן שאין הבדל והיטל ההשבחה לפחות בתכנית רובע 3 באזור ההכרה צריך להיות אפס.

ועוד משפט לסיכום, נראה שעיריית ת"א מעדיפה ללמוד את עובדות החיים בדרך הקשה ולטעמי לאחר קבלת עוד שומות מכריעות דומות בעתיד היא תרד מעץ זה.

 
בניית אתרים Interdate LTD קידום אתרים